"-ыл" meaning in All languages combined

See -ыл on Wiktionary

Suffix [Kazakh]

Forms: -yl [romanization]
Head templates: {{head|kk|suffix form}} -ыл • (-yl)
  1. Form of -іл (-ıl) in hard words after consonants Tags: form-of, morpheme Form of: -іл (extra: (-ıl) in hard words after consonants)
    Sense id: en--ыл-kk-suffix-xieluPxo Categories (other): Kazakh entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries, Northern Mansi entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Northern Mansi entries with incorrect language header: 42 13 24 22 Disambiguation of Pages with 2 entries: 76 7 8 9 Disambiguation of Pages with entries: 79 6 7 8

Suffix [Northern Mansi]

IPA: [əl], [il] Forms: -yl [romanization]
Etymology: From Proto-Uralic. Cognate with Hungarian -val Etymology templates: {{inh|mns-nor|urj-pro|-}} Proto-Uralic, {{cog|hu|-val}} Hungarian -val Head templates: {{head|mns-nor|suffix}} -ыл (-yl)
  1. (case suffix) with. Used to form the instrumental case, If the previous letter is a consonant. Tags: morpheme
    Sense id: en--ыл-mns-nor-suffix-7L6u3cfw Categories (other): Northern Mansi links with redundant target parameters
  2. (adverb-forming suffix) Used to form adverbs from adjectives that are without the -ыӈ suffix. Tags: morpheme
    Sense id: en--ыл-mns-nor-suffix-mzjVrt-D Categories (other): Northern Mansi links with redundant target parameters
  3. (noun-forming suffix) (rare, obsolete) Used to form nouns from verbs that are either denote the name of an action or the result of action. In pronunciation it is -ил (-il), but comforts to the rules of palatalization so sometimes it is -ыл (-yl). Tags: morpheme
    Sense id: en--ыл-mns-nor-suffix-sgjPsxpN Categories (other): Northern Mansi links with redundant target parameters
{
  "forms": [
    {
      "form": "-yl",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-ыл • (-yl)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kazakh",
  "lang_code": "kk",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kazakh entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "42 13 24 22",
          "kind": "other",
          "name": "Northern Mansi entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "76 7 8 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "79 6 7 8",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(-ıl) in hard words after consonants",
          "word": "-іл"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -іл (-ıl) in hard words after consonants"
      ],
      "id": "en--ыл-kk-suffix-xieluPxo",
      "links": [
        [
          "-іл",
          "-іл#Kazakh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ыл"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "urj-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-val"
      },
      "expansion": "Hungarian -val",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic. Cognate with Hungarian -val",
  "forms": [
    {
      "form": "-yl",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ыл (-yl)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Mansi",
  "lang_code": "mns-nor",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Mansi links with redundant target parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "ла̄гыл (lāgyl, “leg”) → ла̄гылыл (lāgylyl, “with leg”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "with. Used to form the instrumental case, If the previous letter is a consonant."
      ],
      "id": "en--ыл-mns-nor-suffix-7L6u3cfw",
      "links": [
        [
          "with",
          "with"
        ],
        [
          "instrumental case",
          "instrumental case"
        ]
      ],
      "qualifier": "case suffix",
      "raw_glosses": [
        "(case suffix) with. Used to form the instrumental case, If the previous letter is a consonant."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Mansi links with redundant target parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "сохт (soht, “straight”) → сохтыл (sohtyl, “directly, in a straight manner”)"
        },
        {
          "text": "ёмас (ëmas, “straight”) → ёмасыл (ëmasyl, “goodly, in a good manner”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs from adjectives that are without the -ыӈ suffix."
      ],
      "id": "en--ыл-mns-nor-suffix-mzjVrt-D",
      "links": [
        [
          "adverbs",
          "adverbs"
        ],
        [
          "adjectives",
          "adjectives"
        ],
        [
          "-ыӈ",
          "-ыӈ"
        ]
      ],
      "qualifier": "adverb-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(adverb-forming suffix) Used to form adverbs from adjectives that are without the -ыӈ suffix."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Mansi links with redundant target parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "па̄стуӈкве (pāstuňkve, “to foreclose”) → па̄стыл (pāstyl, “splitting a part of an object in two”)"
        },
        {
          "text": "ва̄туӈкве (vātuňkve) → ва̄тыл (vātyl, “berry picking”)"
        },
        {
          "text": "но̄х-патуӈкве (nōh-patuňkve, “to win”) → но̄х-патыл (nōh-patyl, “victory”)"
        },
        {
          "text": "пилуӈкве (piluňkve) → пилыл (pilyl, “fear”)"
        },
        {
          "text": "тыстуӈкве (tystuňkve, “to yearn, to sigh”) → тыстыл (tystyl, “sadness, sorrow”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "(rare, obsolete) Used to form nouns from verbs that are either denote the name of an action or the result of action. In pronunciation it is -ил (-il), but comforts to the rules of palatalization so sometimes it is -ыл (-yl)."
      ],
      "id": "en--ыл-mns-nor-suffix-sgjPsxpN",
      "links": [
        [
          "noun",
          "noun"
        ],
        [
          "verb",
          "verb"
        ],
        [
          "action",
          "action"
        ],
        [
          "-ил",
          "-ил#Northern_Mansi"
        ],
        [
          "palatalization",
          "palatalization"
        ],
        [
          "-ыл",
          "-ыл#Northern_Mansi"
        ]
      ],
      "qualifier": "noun-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(noun-forming suffix) (rare, obsolete) Used to form nouns from verbs that are either denote the name of an action or the result of action. In pronunciation it is -ил (-il), but comforts to the rules of palatalization so sometimes it is -ыл (-yl)."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[əl]"
    },
    {
      "ipa": "[il]"
    }
  ],
  "word": "-ыл"
}
{
  "categories": [
    "Northern Mansi entries with incorrect language header",
    "Northern Mansi lemmas",
    "Northern Mansi suffixes",
    "Northern Mansi terms derived from Proto-Uralic",
    "Northern Mansi terms inherited from Proto-Uralic",
    "Northern Mansi terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "-yl",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-ыл • (-yl)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kazakh",
  "lang_code": "kk",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kazakh entries with incorrect language header",
        "Kazakh non-lemma forms",
        "Kazakh suffix forms",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(-ıl) in hard words after consonants",
          "word": "-іл"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -іл (-ıl) in hard words after consonants"
      ],
      "links": [
        [
          "-іл",
          "-іл#Kazakh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ыл"
}

{
  "categories": [
    "Northern Mansi entries with incorrect language header",
    "Northern Mansi lemmas",
    "Northern Mansi suffixes",
    "Northern Mansi terms derived from Proto-Uralic",
    "Northern Mansi terms inherited from Proto-Uralic",
    "Northern Mansi terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "urj-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-val"
      },
      "expansion": "Hungarian -val",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic. Cognate with Hungarian -val",
  "forms": [
    {
      "form": "-yl",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ыл (-yl)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Mansi",
  "lang_code": "mns-nor",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Mansi links with redundant target parameters"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "ла̄гыл (lāgyl, “leg”) → ла̄гылыл (lāgylyl, “with leg”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "with. Used to form the instrumental case, If the previous letter is a consonant."
      ],
      "links": [
        [
          "with",
          "with"
        ],
        [
          "instrumental case",
          "instrumental case"
        ]
      ],
      "qualifier": "case suffix",
      "raw_glosses": [
        "(case suffix) with. Used to form the instrumental case, If the previous letter is a consonant."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Northern Mansi links with redundant target parameters"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "сохт (soht, “straight”) → сохтыл (sohtyl, “directly, in a straight manner”)"
        },
        {
          "text": "ёмас (ëmas, “straight”) → ёмасыл (ëmasyl, “goodly, in a good manner”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs from adjectives that are without the -ыӈ suffix."
      ],
      "links": [
        [
          "adverbs",
          "adverbs"
        ],
        [
          "adjectives",
          "adjectives"
        ],
        [
          "-ыӈ",
          "-ыӈ"
        ]
      ],
      "qualifier": "adverb-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(adverb-forming suffix) Used to form adverbs from adjectives that are without the -ыӈ suffix."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Northern Mansi links with redundant target parameters",
        "Northern Mansi terms with obsolete senses",
        "Northern Mansi terms with rare senses"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "па̄стуӈкве (pāstuňkve, “to foreclose”) → па̄стыл (pāstyl, “splitting a part of an object in two”)"
        },
        {
          "text": "ва̄туӈкве (vātuňkve) → ва̄тыл (vātyl, “berry picking”)"
        },
        {
          "text": "но̄х-патуӈкве (nōh-patuňkve, “to win”) → но̄х-патыл (nōh-patyl, “victory”)"
        },
        {
          "text": "пилуӈкве (piluňkve) → пилыл (pilyl, “fear”)"
        },
        {
          "text": "тыстуӈкве (tystuňkve, “to yearn, to sigh”) → тыстыл (tystyl, “sadness, sorrow”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "(rare, obsolete) Used to form nouns from verbs that are either denote the name of an action or the result of action. In pronunciation it is -ил (-il), but comforts to the rules of palatalization so sometimes it is -ыл (-yl)."
      ],
      "links": [
        [
          "noun",
          "noun"
        ],
        [
          "verb",
          "verb"
        ],
        [
          "action",
          "action"
        ],
        [
          "-ил",
          "-ил#Northern_Mansi"
        ],
        [
          "palatalization",
          "palatalization"
        ],
        [
          "-ыл",
          "-ыл#Northern_Mansi"
        ]
      ],
      "qualifier": "noun-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(noun-forming suffix) (rare, obsolete) Used to form nouns from verbs that are either denote the name of an action or the result of action. In pronunciation it is -ил (-il), but comforts to the rules of palatalization so sometimes it is -ыл (-yl)."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[əl]"
    },
    {
      "ipa": "[il]"
    }
  ],
  "word": "-ыл"
}

Download raw JSONL data for -ыл meaning in All languages combined (4.4kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.